Povodom obilježavanja Mjeseca hrvatske knjige u sjedištu Kajkaviane u Fellerovoj zgradi u Donjoj Stubici, u srijedu 13. studenog održalo se predstavljanje dviju knjiga.
Prvo je predstavljena knjiga Ftičekove lojtrice ali Ftičja šega s vrha brega- Pesmica i risanka za odraslu i još rastuču decu autorice Elizabete Končić i ilustratorice Sare Trlek, u nakladi udruge Kajkaviana. Knjigu je uz autoricu predstavila urednica knjige Daria Mikulec koja je na početku predstavila autoricu Elizabetu Končić i njeno stvaralaštvo, te zatim i samo djelo. Knjiga Ftičekove lojtrice ali Ftičja šega s vrha brega- Pesmica i risanka za odraslu i još rastuču decu pisana je na kajkavštini. Priča govori o djevojčici Jalžici (kajkavska inačica imena Elizabeta) koja jedne zimske noći uoči blagdana Svetog Nikole dobije magičnu sposobnost da priča sa pticama. Ovo poetsko djelo čarobno je i začudno, a odlikuje se animalističkim elementima i ekološkom porukom. Svemu tome pridodaju ekspresivne ilustracije Sare Trlek, koje su načinjene kao linijski crteži te ih čitatelj, ako poželi, može i obojati. Autorica Elizabeta Trlek pročitala je početak svoje neobične priče i tako zaintrigirala publiku.
Nakon toga je uslijedio kratki glazbeni intermezzo; Dario Gudan, učenik Osnovne glazbene škole pri OŠ Matije Gupca, Gornja Stubica, na tamburi je izveo djelo skladatelja Anselma Canjuge Predigra, a uz pratnju mentorice Marine Pakelj, prof. na klavijaturama, djelo Charles Gounoda Ples iz opere Faust.
Uslijedilo je predstavljanje zbirke priča Igračke pričaju priče skupine autora, u nakladi udruge STAV iz Marije Bistrice. Predstavljanju su prisustvovali autori iz Zagorja: Elizabeta Končić, Hrvoje Kovačević, Nada Mihaljević i Ivana Škrlec. Svaki autor pričao je o svom iskustvu stvaranja priče, o samoj priči i nadahnuću. Iako različite, sve priče iz ove zbirke povezuje motiv tradicijskih igračaka Hrvatskoga zagorja. Autori su pohvalili inicijativu Brune Kovačića iz udruge STAV da se napravi ova zbirka te na taj način očuvaju i promoviraju tradicijske drvene igračke s područja Hrvatskog zagorje, čije je umijeće izrade uvršteno na UNESCO-vu Reprezentativnu listu nematerijalne baštine.
Posjetitelji su također imali priliku i vidjeti šarene tradicijske drvene igračke koje ručno izrađuje Ivica Mesar iz Marije Bistrice. On je predstavio svoj rad, pričao o povijesti i tradiciji izrade drvenih igračaka na području Hrvatskog zagorja, o čemu je zapravo malo toga poznato. Također je pričao o izazovima u svom radu, stanju izrade zagorskih drvenih igračaka danas i njihovoj budućnosti. Kako bi ovim tradicijskim drvenim igračkama, čuvarima djetinjstva i uspomena, osigurali svijetlu budućnost, važne su inicijative promicanja i čuvanja od zaborava, baš poput zbirke Igračke pričaju priče.