U utorak, 17. rujna u prostorima Kajkaviane održalo se predavanje pod nazivom “Emocionalna vrijednost predmeta iz etnografskih zbirki, ili čuvaju li muzeji uspomene”. Predavačica je bila dr.sc Goranka Horjan, istaknuta je muzealka, donedavno ravnateljica Etnografskog muzeja u Zagrebu, trenutno ravnateljica Dvora Trakošćan i predsjednica INTERCOM (International Committee for Museum Management).
Kako kaže dr.sc. Horjan; “Muzeji su čarobna mjesta koja čine da se publika osjeća emocionalno povezanom ne samo sa sadržajem muzeja već i s drugim ljudima, stvarima i mjestima. Muzeji imaju potencijal da se ljudi osjećaju cijenjenima, povezanima sa zajednicom i društvom. Stvaraju nam osjećaj da postajemo “dijelom nečeg većeg”…” Na predavanju je tako primjerice prikazan Muzej Liverpoola, koji je povezao lokalnu zajednicu, učinio da budu ponosni na svoj grad i njegovu povijest i postao mjesto susreta. Također je predstavljen neobičan muzej u Istanbulu kojeg je osnovao turski pisac nobelovac Orhan Pamuk. Autor je stvarao muzej i roman po kojem je nazvan, “Muzej nevinosti”, istovremeno. Muzej i roman tako su neraskidivo povezani. Muzej prikazuje predmete koji su povezani sa fikcionalnim likovima romana.
Predavačica, dr. sc Horjan, također je prikazala primjere iz svog bogatog muzejskog iskustva; kao što je suradnja Etnografskog muzeja sa školom za dizajn u stvaranju “etno-chic” mode. U muzeju Dvor Trakošćan, čija je trenutno ravnateljica, nedavno je održano niz događanja pod nazivom “Brk i brada- nekada i sada”, koje je na zanimljiv i interaktivan način spojilo prošlost i sadašnjost, te na zabavan način povezalo posjetitelje sa tradicijom i umjetnošću.
Predavanje i izložba održatni su u sklopu programa Kultura na recept – program u zgradi ljekarnika Fellera koji je sufinanciran sredstvima Ministarstva kulture i medija RH.