Udruga Kajkaviana kao članica zagorskog Erasmus+ konzorcija za obrazovanje odraslih ostvarila je u periodu od 22. do 28. lipnja 2025. edukativno putovanje u Poljsku, konkretno u grad Gdanjsk i njegovu okolicu. Na inicijativu profesora dr. Dušana – Vladislava Paždjerskog sa Sveučilišta u Gdanjsku ostvarena je suradnja s Muzejem pisane riječi i glazbe kašupsko-pomorjanskog područja iz grada Wejherowo. Primarna motivacija bila je naučiti više o Kašubima (to je regionalna etnička zajednica na sjeverozapadu Poljske), njihovoj kulturi i o njihovim iskustvima u očuvanju svog jezika. Sudionici navedenog putovanja bili su podijeljeni u dvije skupine od kojih je svaka imala specifične zadatke. Članovi upravljačkih tijela: predsjednica, dopredsjednik i tajnica Kajkaviane, članica Nadzornog odbora i jedna zaposlenica udruge sudjelovali su u aktivnosti promatranja rada kolega. Njihov zadatak bio je promatrati rad organizacija koje se bave Kašubima, odnosno njihovom kulturom i jezikom, te pokušati primijeniti naučeno u svom radu u Kajkaviani. Druga skupina koju je vodila druga zaposlenica Kajkaviane bile su polaznice Kajkavice – kajkavske radionice, a njihov odlazak bio je oblik edukacije odraslih.














Tijekom sedmodnevnog boravka u Poljskoj, članice i članovi Kajkaviane upoznali su se s djelovanjem kašupskih kulturnih ustanova, a posebno su istraživali načine na koje se u toj regiji njeguje i promiče jezična i kulturna baština. Ključni trenutak mobilnosti bio je susret i uspostava službene suradnje s Muzejom kašupsko-pomorjanske muzike i pisane riječi u Wejherowu.
Edukativno putovanje je započelo u prostorijama Kašupsko-pomorjanskog saveza, gdje su članove Kajkaviane dočekali g. Łukasz Richert, član uprave, i gđica Marta, predsjednica omladinskog ogranka Saveza. Tom su prilikom predstavili djelovanje i raznovrsne aktivnosti koje provode kako bi očuvali, promovirali i zaštitili kašupski jezik i kulturu na području cijele regije. Kao središnja organizacija, Savez okuplja više podružnica i velik broj volontera koji aktivno rade na tome da se o kašupskom jeziku govori te da se mlade potakne na njegovo učenje i svakodnevnu upotrebu. Osim što uživa stabilnu financijsku potporu države, Savez se oslanja i na donacije brojnih podupiratelja.
Najvažniji trenutak putovanja bio je susret s Muzejom kašupsko-pomorjanske glazbe i pisane riječi u Wejherowu, nedaleko od Gdanjska, koji je ujedno i ključna muzejska institucija posvećena kašupskoj kulturi te neformalna središnja knjižnica kašupske književnosti – izuzetno inspirativna za Kajkavianu. Članovi udruge predstavili su djelovanje Kajkaviane zaposlenicima Muzeja, a domaćini su imali priliku čuti kajkavsku poeziju u izvedbi pjesnikinja Magdalene Blagec i Dragice Reinholz, koje su sudjelovale u edukativnim aktivnostima. Budući da obje ustanove dijele entuzijazam za očuvanje i promociju materinskih jezika, predsjednica udruge Ines Krušelj-Vidas i v.d. ravnateljica Muzeja Aleksandra Sielicka potpisale su sporazum o suradnji, čime su postavljeni temelji za buduće zajedničke projekte očuvanja i afirmacije materinjeg jezika i kulturne baštine.
Značajna je bila i prilika da se rad Kajkaviane predstavi na Sveučilištu u Gdanjsku, na Filološkom fakultetu unutar Instituta za klasične studije i slavistiku. Predavanje o kajkavskom jeziku, njegovoj povijesti i izazovima u njegovom očuvanju i prijenosu na mlađe generacije održala je predsjednica udruge, prof. Ines Krušelj-Vidas. Među prisutnima su bili ravnatelj Instituta dr. Dušan-Vladislav Paždjerski, voditelj Odsjeka za slavenske i balkanske studije dr. Marek Włodkowski, docent dr. Dejan Ajdačić i hrvatski lektor mag. Dubravko Vencl. Značajan interes pokazali su i studenti te doktorandi, a događanje je upotpunjeno umjetničkim nastupom kajkavskih pjesnikinja Magdalene Blagec i Dragice Reinholz, nakon čega je uslijedio prijateljski razgovor i razmjena iskustava s nastavnicima i studentima.
Duboko i sadržajno upoznavanje s kašupskom kulturom, svakodnevicom i običajima članovi su doživjeli u primorskom gradiću Pucku. U tamošnjem regionalnom muzeju dočekao ih je kustos i poznati kašupski književnik Roman D’żeżdżon. Muzej se nalazi u području iz kojeg potječe Florian Ceynowa – najvažniji i prvi predstavnik kašupskog narodnog preporoda, osnivač i urednik prvog kašupskog časopisa te autor doktorske disertacije iz medicine posvećene kašupskoj tematici. Upravo je njemu posvećen značajan dio muzejske postave, čija je osnovna orijentacija etnografska.
Sudionici su posebno bili impresionirani i samim gradom Gdanjskom – njegovim jedinstvenim panoramama i arhitekturom uz rijeku Mołtawu, prekrasnim parkovima četvrti Oliwa gdje su boravili, te brojnim veličanstvenim sakralnim građevinama i sadržajnim muzejima. Među muzejima koje su razgledali bili su Muzej Drugog svjetskog rata, Muzej grada Gdanjska, muzejski brod Sołdek i Muzej jantara. Uz to, Kajkavianin glazbeni producent Festivala orgulje Heferer prisustvovao je i koncertu orguljaške glazbe u katedrali Oliwa. Jednako dojmljive bile su i plaže uz Baltičko more, kao i obalni grad Sopot, poznat po pješčanim plažama i najdužem molu u Europi.
Članovi Kajkaviane su tijekom edukacije imali priliku izravno razmijeniti iskustva s kašupskim kolegama, predstaviti kajkavsku književnost i baštinu te učiti iz primjera dobre prakse u institucionalnom i volonterskom djelovanju za očuvanje jezika. Posebna zahvalnost upućena je prof. dr. Paždjerskom na njegovom angažmanu, stručnoj podršci i gostoprimstvu. Boravak u Poljskoj bio je izuzetno nadahnjujuć za sve sudionike te je dodatno osnažio motivaciju udruge Kajkaviana da ustraje u svojoj misiji očuvanja kajkavskoga identiteta. Ovo Erasmus+ iskustvo, ostvareno u okviru akreditacije koju ima zagorski konzorcij kojeg
čine Muzej grada Pregrade (koordinator konzorcija), Muzej Radboa iz Radoboja, Kajkaviana, Općinska knjižnica Krapinske Toplice i Gradska knjižnica Pregrada, predstavlja važan korak u međunarodnom povezivanju srodnih inicijativa i otvorilo je put daljnjoj suradnji na europskoj razini.
